sobota, 17 grudnia 2011

WYPS

Prawie wszyscy znają grę Scrabble lub jej pochodne (np. Literaki na kurniku). Dzisiaj chciałbym krótko przedstawić grę WYPS, która też polega na układaniu słów na planszy.





WYPS jest grą dla dwóch graczy, wymyśloną w 2009 roku. Od tego czasu reguły gry przez jakiś czas dojrzewały. Jest to gra strategiczna, rozgrywająca się na trójkątnej planszy 13x13 lub w mniejszych wariantach 10x10 lub 7x7. Polega ona na układaniu dowolnie wygiętych łańcuchów słów istniejących w określonym języku z liter dostępnych na ręce i liter znajdujących się już na planszy. Utworzenie słowa uprawnia do przewrócenia jednej z obecnych już na planszy liter na drugą stronę, tak żeby miała ona kolor rozgrywającego (czarny lub biały). W przypadku prostych łańcuchów można odwrócić wszystkie użyte znaki na własny kolor. Celem gry jest połączenie wszystkich przech brzegów planszy jednym ciągłym zbiorem znaków własnego koloru. Gra kończy się pasem lub rezygnacją jednego z graczy - wygrywa ten, którego łańcuch łączy wszystkie brzegi.

Gra, oprócz umiejętności wyszukiwania odpowiednich wyrazów z dostępnej puli liter daje bardzo głębokie możliwości zastosowania różnych strategii i wymaga sporej dawki logicznego myślenia.

Reguły gry: www.wyps.info/rules/

Polecam też film instruktażowy:



W tej chwili można zakupić planszową WYPS w wersjach dla języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Opracowano też warianty dla greckiego, holenderskiego i słowackiego, ponadto wariant cyfrowy, obrazkowy, dla wielu graczy, itp. (www.wyps.info/variant/).

W grę można zagrać online na LittleGolem.net.

2 komentarze:

  1. Długo szukałem recenzji tej gry, dzięki serdeczne! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatniej majówki zrobiłam imprezę, na której miały dominować gry planszowe. Oczywiście kumpel, który jest fanatykiem gir przyniósł WYPS! Było naprawdę kreatywnie. Polecam każdemu!

    OdpowiedzUsuń