wtorek, 23 listopada 2010

Go - Baduk - WeiQi

Gra go pochodzi z Chin, uważa się, że wymyślono ją około 4300 lat temu, więc należy do najstarszych gier świata. Go jest nazwą japońską, baduk nazwą koreańską, a weiqi (czytaj łejćśi) - nazwą chińską.

Gra polega na umieszczaniu przez graczy na przemian czarnych i białych kamieni w taki sposób, aby otoczyć jak największe terytorium. W bezpośredniej walce otacza się kamienie przeciwnika, tak aby zabrać wszystkie oddechy (liberties), czyli puste przecięcia sąsiadujące z kamieniem lub grupą kamieni. Rozgrywka odbywa się na planszy 19x19, ale można grać w wersje 13x13 i 9x9. Ponieważ czarni zaczynają, gracz białych otrzymuje tzw. komi, czyli darmowe punkty rekompensujące przewagę gracza czarnych. Jest to zazwyczaj 6.5 punkta, czasem 7.5, a dawniej 5.5. Połówka służy uniknięciu remisów.

Zasady wersji japońskiej i chińskiej nieznacznie się różnią, głównie w sposobie obliczania wyniku końcowego. W wersji japońskiej zlicza się teren (puste przecięcia wewnątrz zagarniętych obszarów) oraz jeńców, natomiast w wersji chińskiej obszar (kamienie plus puste przecięcia wewnątrz ich granic). Zazwyczaj sposoby liczenia prowadzą do tego samego rezultatu, ale nie zawsze. W wersji japońskiej można szybciej zakończyć grę, gdyż powiększanie obszaru bez powiększania terenu nie wpływa na wynik.

Dokładne zasady go można z łatwością znaleźć w internecie. Nieoceniona jest oczywiście wikipedia.
Ze szczegółowymi zasadami wersji japońskiej można zapoznać się pod adresem
www.cs.cmu.edu/~wjh/go/rules/Japanese.html,
a chińskiej pod adresem
www.cs.cmu.edu/~wjh/go/rules/Chinese.html.
Istnieją też zasady nowozelandzkie, amerykańskie itd.

Kilka przydatnych linków:

3 komentarze:

 1. Do linków warto dopisać jeszcze: http://www.linkonardo.com/en/go-game/

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm moim zdaniem opis gry jest bezużyteczny. Dlaczego nie przedstawiono głównego celu gry, którym bynajmniej nie jest otaczanie (ach ta gra w kropki ze szkoły) kamieni przeciwnika. Z takiego opisu gry wynika, że autor nie rozegrał nawet jednej porządnej partii:) Wchodzenie w zasady gry chińskie i japońskie też nikogo nie zachęci do poznania tej gry. Może tak kilka słów o wyższości tej gry nad innymi? Może trochę o historii? I o ileż ciekawiej się robi..

  OdpowiedzUsuń
 3. Głównym celem gry jest ogólnie rzecz ujmując zdobycie terytorium większego niż terytorium przeciwnika.
  Nie mam zamiaru nikogo zachęcać do gry, lecz raczej udostępnić odnośniki do innych stron, gdzie można przekonać się o jej wyższości, dowiedzieć o historii itd.
  Sądzę, że rozegrałem niejedną porządną partię, studiowałem też niejedną książkę na temat różnych aspektów gry.
  Dla początkującego określenie gry jako gry "w otaczanie" jest całkiem trafne i szybko oddające podstawową istotę. Zresztą nie jestem jedynym, który posłużył się takim opisem, ale najwyraźniej danowcy piszący książki też nie rozegrali nawet jednej porządnej partii...

  OdpowiedzUsuń