wtorek, 23 listopada 2010

Shogi - gra z komputerem (1)

Booze

Uwaga: niestety gra nie jest już dostępna na stronach DrunkSoft. Być może można ją sciągnąć z serwerów programów freeware.


Moc programu jest niska, ale na sam początek wystarczy. Booze umożliwia grę na 10 poziomach trudności, przy czym na najwyższych zużywa nieco za dużo czasu na myślenie. Nie umie budować zamków, więc szybko można przystępować do ataku. Dzięki temu programowi szybko można nauczyć się unikania popełniania głupich błędów nieuchronnych na początku nauki.

Dodatkową zaletą programu jest możliwość zagrania w mniejszy wariant gry - mini shogi na planszy 5x5 (z podzbiorem figur do shogi) oraz tori shogi (gdzie grają kompletnie inne figury).


Samurai Chess

Innym programem, z którym można poćwiczyć jest Samurai Chess dostępny pod postacią apletu Javy pod adresem www.japanesechess.org.

Wersja on-line gra bardzo słabo, chyba gorzej niż Booze. Wersje standalone można zciągnąć ze strony www.genedavissoftware.com. Zaletą programu jest możliwość ustawienia symboli rysunkowych zamiast znaków kanji, co może ułatwić grę nowicjuszom. Warto jednak nauczyć się oryginalnych znaków.


Shogi Variants

Dostępny pod adresem trout.customer.netspace.net.au program Shogi Variants umożliwia grę w całą gamę historycznych i współczesnych wariantów shogi (łącznie 17!).


Poza standardowym shogi polecam w szczególności mini shogi i Judkin's shogi, w których używa się zrzutek a wszystkie figury są takie same jak w shogi. Jest ich jedynie mniej i plansza jest również mniejsza (odpowiednio 5x5 i 6x6).

Shogi Variants są istotnie mocniejsze niż dwa powyższe programy i chociaż mają dość skąpą grafikę to oferują całkiem wyśmienitą rozrywkę.


Kolejne programy przedstawię w następnym odcinku!

2 komentarze:

 1. szkoda, że nie jest już dostępna, bo chętnie bym pograła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Booze mogę wysłać na maila. Ale poziom trudności jest bardzo niski.
   Polecam grę z żywymi osobami na 81dojo.com, playok.com (kurnik) i turowo na littlegolem.net

   Usuń